0 551 205 27 28
Sosyal Medya Hesaplarımız

Şalgamın Faydaları Nelerdir?

20 Nisan 2017
6.685 kez görüntülendi

Şalgam Bitkisi Hakkında Merak Edilenler


Daha çok ülkemizin güney bölgelerine özgü bir tat olarak bilinen şalgam suyu enteresan lezzetiyle dikkat çeker ve tercih edilir. Vücuda sağladığı faydalarla da daha güçlü ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.

 

Hafif acı tadıyla yemeklere eşlik edebilen ve sevilerek içilen bir tat olan şalgam birçok ilginç özelliğe de sahiptir. Kendine özgü rengi ve sıklıkla beraber tüketilen havuçlarıyla da bilinen şalgamın içenlere önemli faydaları vardır.

 

Şalgam Nedir?

 

Özünde turp familyasına dahil olan şalgam bitkisi önemli türlerinden biridir. Bitkinin en önemli ve ünlü özelliği şalgam suyu üretilmesidir. Çeşitli yemeklere de eklenen şalgam, garnitür amacıyla da kullanılır. Tohumlarından yetişen bitkinin geniş bir ekim aralığı vardır. Yılın her zamanında rahatlıkla bulunur.

 

Genellikle suyunun kendine özgü tadıyla bilinen içecek adeta bir antibiyotik özelliği gösterir. Bir bardakta bulunan şalgama eklenmiş şalgam havucu da içeceğe leziz bir detay katar. Bardaktan tadılan şalgamı içerken bir yandan da havuçları yemek apayrı bir keyif unsurudur.

 

Şalgam Kalori ve Besin Değeri Nedir?

 

“1 bardak şalgam kaç kalori” sorusunun cevabı 100 gramda 28 kalori olarak açıklanabilir. Şalgam besin değeri yönünden de önemli ve faydalıdır ama tuz oranı yüksek olduğu için az tuz tüketmesi gereken kişiler için ideal değildir.

 

Karbonhidrat ve protein açısından zengin olan şalgamda ayrıca yağ ve lif düzeyi de yüksektir. Genel olarak bakınca besin değeri oranlarının iyi olduğu söylenebilir. Şalgam meyvesi de yararlı olduğu için kendi haliyle tüketilir.

 

Şalgam kökü ve şalgam yaprağı da aynı şekilde yüksek besin değerine sahiptir. Şalgam otu ise daha çok hayvancılık alanında yem olarak tercih edilir.

 

Şalgam Faydaları Nelerdir?

 

Bileşiminde yer alan demir ve kalsiyum ile birlikte vitaminler de vücudun gücünü ve direncini arttırır.

 

Afrodizyak özelliğine sahip olan şalgam suyu cinsel hayatı olumlu yönde etkiler.

 

İştah açıcı tadı ve özelliği şalgam içmenin faydaları arasında önemli bir konumdadır. Aşırı zayıf olan kişilerin kilo almasına katkı sağlar.

 

Vücuttaki zararlı maddelerin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olan şalgam, her organın daha iyi çalışmasını destekler.

 

Şalgam yararları sindirim sistemine de iyi gelir. Mideyi ve karaciğeri olumlu yönde etkiler.

 

Demir, kalsiyum yönlerinden zengin olan şalgam diş sağlığına katkıda bulunur ve diş etinin güçlenmesini sağlar.

 

Akciğer ve bronşlardaki sorunlar ve daha birçok vücut problemini de çözen şalgam daha sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmelidir.

 

Şalgam suyu tansiyon konusunda da yardımcıdır. Düşük tansiyonu olanlar için olumlu etki yapar. Ancak yüksek tansiyon sorunu yaşayanların dikkat etmesi gerekir. Şalgamın tuzlu olması nedeniyle tansiyonları fazla oranda yükselebilir.

 

“Şalgam suyu şekeri yükseltir mi?” sorusunun cevabı da merak edilir. Şeker oranını düşürdüğü için şalgam şeker hastaları için iyi bir alternatif yaratır.

 

 

Şalgam Neye İyi Gelir?

 

Şalgamın birçok açıdan içenlere yararları vardır. Mideye iyi gelmesi sonucunda sindirimi olumlu yönde etkiler. Grip başta olmak üzere tüm soğuk algınlığı hastalıklarını da önler. Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarını da çözmeye yardımcı olur.

 

Kan dolaşımını hızlandırması sonucu kan yapar ve metabolizmayı güçlendirir. Belirli bir miktar çerçevesinde tüketildiği zaman anne sütünü arttırmaya da katkıda bulunur. Hemoroid diğer bir deyişle basur sorununa da iyi yönde katkısı vardır. Kolesterol oranını düşürüp dengelemesi de şalgamın diğer bir faydalı yönüdür.

 

Şalgam Zayıflatır Mı? Kilo Aldırır Mı?

 

Şalgam suyunun vücuda sağladığı olumlu katkılar içinde zayıflatma özelliği de yer alır. Kalsiyum oranı yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda bu etki daha iyi gözlemlenir.

 

Şalgam diyeti uygulayarak özellikle göbek bölgesinde değişim görmek mümkündür.

 

Şalgam içmek sindirim sistemine büyük katkı yapar. Böylelikle göbekteki fark bir süre sonra hissedilir. Şalgam içindeki havuç ve sarımsak, yağları yakmakta son derece etkili olduğu için böyle bir sonuç alınır.

Özellikle içindeki şalgam turpu sindirime iyi gelir.

 

 

Şalgam Neyden Yapılır? Şalgam Suyu İçindekiler Nelerdir?

 

Şalgamın ana maddesini aynı isimli bitki oluşturur. Havuç da daha sonradan şalgam havucuna dönüşmek üzere kullanılır. Pancar da karışıma eklenen bir diğer unsurdur.

 

Tatlandırıcı olarak limon tuzu, kaya tuzu ve şeker gibi maddeler de şalgam suyu içeriğinde bulunur.

 

Tabiattan elde edilen ürünler kullanılarak içeren organik şalgam suyu satın alarak sağlıklı bir tercih yapabilirsiniz. Şalgam çeşitleri arasında önde gelen siyah şalgam, içeceğin yapımında kullanılır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Hüseyin KARACA dedi ki:

    Şalgamın mevsimi gelirken bu bilgide bize iyi geldi valla çay yerine bol bol şalham içecem bu yaz çay içmekden kuruduk kaldık.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?